Tootegrupid

 

Ravimtaimede kogumine ja kuivatamine

14.12.2017

Õigesti kogutud ja kuivatatud ravimtaimedest saavad abi ja kosutust need, kes eelistavad oma tervist looduslike vahendite abil turgutada. Igal suvel tuleks uued ravimtaimed korjata. Korjatud õied kõlbavad kasutada aasta, lehed ja ürdid kaks ning marjad kolm aastat. Poes ja apteekides müüdavaid ravimtaimi lubatakse müüa kuni kaks aastat. Kodus kuivatatud taimi tuleks hoida paberkotis, sest neis on 14-15 protsenti niiskust; kui panna taim umbsesse anumasse, võib ravim hallitama minna. Kui kuivatatud taimed hakkavad kotis krõbisema, tuleb need tõsta näiteks klaaspurki.

Korjamine


Ravimtaimede maapealseid osi kogutakse tavaliselt õitsemise alguses või ajal, ja ikka kuiva ilmaga. Eeterlikku õli sisaldavaid ravimtaimi (need on enamasti tugeva eriomase lõhnaga) tuleks koguda kuiva ilmaga soovitatavalt kella 9 ja 11 vahel. 

Maa-aluseid osi on õigem varuda hommikul või õhtul. Juured-juurikad pestakse külma veega mullast puhtaks, soovitatav on need korraks tulise veega üle valada ning seejärel enne kuivatamist peenestada. Viljad kogutakse valminult, seemneid pudenemise vältimiseks küpsemisjärgus, kuid mitte ülevalminult.

Kuivatamine

Kogutud ravimtaimede osad (droogid) tuleb kuivatada võimalikult kohe ja lühikese aja jooksul. Kõige õigem oleks drooge kuivatada kahes etapis: alguses närbutada kõrgemal temperatuuril (30-60 kraadi) ja seejärel hoida kuni kuivamiseni toasoojas. Eeterlikku õli sisaldavaid ravimtaimi kuivatatakse 30-40, mahlaseid marju 50-60 kraadi juures. Maapealseid osi tuleb kuivatada varjus, erandina võib päikese käes kuivatada mahlaseid marju ja suure veesisaldusega maa-aluseid osi. Kuivanud droogi tunnuseks on murdumine painutamisel.